zpět na menu

Mezinárodní projekt Energie v ZŠ Za Nádražím

Otištěno ve zpravodaji nadace ekologické výchovy ŠÍPEK 6/1997

V letošním školním roce se naše škola zúčastnila projektu ENERGIE. Je to mezinárodní projekt, koordinuje jej norská společnost Norges Naturfernvorbund a účastní se jej sedm evropských zemí. Pro naši republiku ho připravila TEREZA, sdružení pro ekologickou výchovu. Měli jsme zjistit, jak v naší škole hospodaříme s energií.

Po dobu dvou týdnů jsme měřili ve vybraných třídách teplotu vzduchu a dobu svícení. Také jsme zjišťovali dobu chodu různých spotřebičů ( počítačů apod. ). Ze zjištěných hodnot se vypočítaly průměrné hodnoty a porovnávaly se s klíčovými čísly uvedenými v projektu. Tato čísla udávají optimální spotřebu energie. Hodnoty klíčových čísel jsou uváděny v kWh/m2 za rok. Tímto pokusem jsme zjistitli, že máme velikou úsporu energie v osvětlení a malou úsporu u spotřebičů. O něco vyšší spotřebu jsme zjistili u vytápění.

Tímto můžeme říci, že spotřeba energie v kWh/m2 za rok se od uváděných čísel lišila o 25,9 kWh/m2 za rok v náš prospěch. Myslíme si, že většinu třídy tento projekt zaujal a také poučil.

žáci 9.A, Základní škola Za Nádražím


Který ozón nám škodí

Ozón je zvláštní plyn. Pokud se vyskytuje vysoko v atmosféře, chrání nás rozhodujícím způsobem před škodlivými slunečními paprsky. Avšak nachází-li se při povrchu Země, poškozuje jak lidské zdraví, tak životní prostředí. Bohužel množství ozónu v přízemních vrstvách rok od roku vzrůstá. V důsledku toho hrozí onemocnění vlivem ozónu stále většímu počtu lidí.

Ozón, který se vyskytuje při povrchu Země, nazýváme "přízemním ozónem", abychom jej odlišili od vrstvy ozónu, vyskytující se vysoko v atmosféře. Přízemní vrstva ozónu působí na lidský organismus jako jedovatá a škodlivá látka.

Nejzávažnější příčinou zvyšování množství přízemního ozónu proto zůstává znečišťování atmosféry provozem aut a spalováním uhlí, nafty a zemního plynu při výrobě tepla nebo elektřiny.

Sluneční paprsky způsobují mnohem rychlejší tvorbu ozónu. Proto se přízemního ozónu tvoří obvykle mnohem více na jaře a v létě.

Protože je ozón unášen větrem, působí velmi často onemocnění lidí a poškození rostlin nejen v místech se silně znečištěným prostředím.

Vdechujete-li příliš mnoho ozónu, může poškodit vaše plíce a mohou se u vás objevit dýchací potíže. Stejně tak jako někteří lidé jsou stále nachlazení a jiní nejsou nikdy nemocní, snesou někteří z nás ozónu více než druzí. Pokud máte astma nebo jinou alergii, budete na ozón jistě citlivější než lidé, kteří těmito nemocemi netrpí.

Přízemní ozón se nyní stává i problémem v uzavřených místnostech. Lidé, kteří na takových místech dlouhodobě pracují, mohou být vystaveni vysoké koncentraci ozónu. Vinu musíme hledat i v moderních přístrojích jako jsou kopírovací stroje nebo laserové tiskárny pro počítače, které při svém provozu vytvářejí ozón.

Naše škola se již třetím rokem účastní měření přízemního ozónu na tabákových rostlinkách. Semena tabáku nám poskytuje sdružení pro ekologickou výchovu - TEREZA. Nadbytek přízemního ozónu se dá pozorovat na oskvrňování listů rostliny tabáku. Někteří žáci měří v červnu množství přízemního ozónu a výsledky zasílají k mezinárodnímu vyhodnocení. Podle souhrnných výsledků, které dostáváme po celkovém vyhodnocení, jsou na tom jižní Čechy co do množství přízemního ozónu v podstatě stejně jako ostatní části republiky, ačkoli jsou považovány z hlediska životního prostředí za čisté.

Na podzim probíhá soutěž o nejvyšší vypěstovanou rostlinku. Letos mi rostlina vyrostla 310 cm vysoká a na jejím vrcholu vyrostl mohutný květ, který vábí hmyz.

Gondek Petr, tř. 8.A


zpět na menu