zpět na menu

Zátoňské ševelení

18. 10. 1999

      Ševelení je krásné české slovo, které v nás vyvolává představu jemného vánku, který hladí listy stromů a vlídně k nim promlouvá. Ale nenechte se zmýlit! Tentokrát se nejedná o ono popsané ševelení v korunách zátońských stromů, i když i ony dotvářely příjemnou podzimní atmosféru, ale o pohlazení duší, které jsme si dopřáli a plnými doušky vychutnali v pátek 15. 10. a v sobotu 16.10. v rekreačním středisku v Zátoni.
      Tady se totiž sešla polovina pedagogického sboru ZŠ Za Nádražím v Českém Krumlově, aby si zde rozšířila své znalosti, vědomosti a vyměnila názory a zkušenosti nejen v oblasti výchovy a vzdělání žáků, ale i v oblasti péče o duševní stav a pohodu nás, učitelů. Program byl bohatý a každá minuta plně využita. Posuďte sami.

      V pátek odpoledne po příjezdu a ubytování jsme díky naší kolegyni Evě Zálohové poznali několik netradičních forem výuky, které s úspěchem používá v hodinách dějepisu. Na vlastní kůži jsme si ověřili, že poznatky, ke kterým žák dojde na základě vlastního uvažování a přemýšlení, jsou trvalejší než ty, které si pamětně krátkodobě osvojí. I my si jistě trvale zapamatujeme zajímavosti vztahující se k zámořským objevům, k postavě Kryštofa Kolumba a jeho vlastnostem.

      Ale nejen učením živ je člověk. I dobrý kolektiv, jakým bezesporu jsme, se musí utužovat a stmelovat. Zvlášť když nám letos nastoupili tak sympatičtí a šikovní dva kolegové „nováčci“, kteří se na organizaci našeho ševelení podíleli velkou měrou a zvládli všechno na jedničku s hvězdičkou. Proto jsme páteční večer věnovali souboji v kuželkovém klání ve Sporthotelu, kde byly k vidění nečekané a přímo obdivuhodné výkony jednotlivých „závodníků“. Pod odborným vedením a dohledem našeho pana ředitele se každý s kuželkovou dráhou a koulí tak skamarádil, že jsme hotel opouštěli velmi neradi v pozdních nočních hodinách. Ale čekala nás sobota a s ní neméně zajímavý dopolední i odpolední program.

      Dopoledne bylo věnováno péči o naši duševní pohodu. Všem známá rovnice pohodový učitel = pohodový žák zde získala naprosto konkrétní podobu. Kolegyně Bohunka Jochová zaměřila totiž naši pozornost na příčiny a zvláště překonávání stresů a řešení stresových situací, kterým se při nejlepší snaze nelze ve škole i v běžném koždodenním životě vyhnout. V prakticky zaměřených testech jsme si ověřili, jak na tom se zvládáním stresů jsme a co by bylo ještě třeba upravit a vylepšit. Stejná pozornost byla v druhé části věnována asertivnímu způsobu chování a jednání ve vztahu nejen k našim žákům, ale i kolegům a v neposlední řadě i ve vztahu k rodičům žáků. Těsně před polední pauzou si nás do „parády“ vzala naše školní psycholožka Jiřina Majerová, která se postupně stává dobrou duší naší školy jak pro naše žáky, tak pro nás učitele. Díky jednoduché výtvarné metodě jsme podnikli soukromou výpravu do nejtajnějších zákoutí naší duše a výsledky byly více než překvapující.

      Po dobrém obědě přišla na řadu beseda s pozvaným okresním protidrogovým koordinátorem Markem Nerudem. V téměř dvouhodinovém neformálním povídání jsme nahlédli do oblasti protidrogové prevence , která je jedinou cestou k dosažení alespoň určitého úspěchu v této oblasti. Čas našeho setkání ubíhal rychlým tempem a sobotní podvečer patřil závěrečnému posezení všech v kroužku, kdy jsme si vyzkoušeli společnou diskusi nad určitým konkrétním problémem v oblasti problémových žáků a snažili se společně najít všechny možné způsoby a varianty jeho řešení. Celá diskuse byla opět odborně vedena a usměrňována psychložkou J. Majerovou. Naplánovaný program dvou dnů byl bezezbytku splněn a mně nezbývá než za nás všechny, kteří se zátoňského ševelení zúčastnili, poděkovat těm, kteří se na jeho přípravě a organizaci podíleli. Byla to bezvadná akce plná pohody, poučení, ale i legrace a já mohu s čistým svědomím napsat, že ono v úvodu zmiňované ševelení nás bude ještě dlouho hřát na duši. Díky.

Mgr. Eva Luštická.


ŠEVELENÍ na Zátoni podruhé

28. 4. 2000

Když se žáci rozutekli užívat si velikonočních prázdnin, učitelé naší školy se vydali na dva dny do nedaleké Zátoně nabrat sílu, inspiraci a chut' do další práce.

banda učitelů
dva krasavcismích prodlužuje život

Smyslem celé "akce" bylo předat si navzájem cenné rady a zamyslet se nad současným školstvím. Program byl opravdu pestrý. Hovořilo se o problematice drog, komunikaci s žáky, rodiči i mezi učiteli navzájem, společně se hledaly přednosti a zápory školy, ukazovaly se možnosti netradičních metod výuky.

Vše probíhalo za příjemného počasí i nálady všech zúčastněných. Samozřejmě nechyběla ani zábava a chvíle aktivního odpočinku jako posezení u ohýnku, tanečky a hry, kuželky,...

radost ze hry na jednoduchý hudební nástroj (činelky)radost ze hry na jednoduchý hudební nástroj

Podobné setkání učitelů nebylo první a rozhodně nebude ani poslední, nebot' je nutné zamýšlet se nad svou prací a snažit se školu zpříjemnit učitelům, ale hlavně žákům.

Lucie Bártová

sport a příroda . . . .. . . . a velký hlad potom !!!


Pro doplnění je zde i článek, který o nás vyšel v místním tisku

      Učitelé si zaševelili v Zátoni

SETKÁNÍ / V uctivé vzdálenosti od školy řešili kantoři pracovní problémy, ale také si hráli.
• JANA ZUZIAKOVÁ

Z á t o ň - Inspiraci, sílu a chuť do další práce čerpali učitelé ze Základní školy Za Nádražím po dva dny pobytu v Zátoni. Smyslem zátoňského ševelení, jež se stává tradicí, bylo vzájemné předávání cenných rad a zamyšlení nad současným školstvím. "Hovořili jsme o problematice drog, komunikaci s žáky, rodiči i mezi učiteli," vypočítává učitelka Lucie Bártová. "Společně jsme hledali přednosti a zápory školy a ukazovali si netradiční metody výuky."
Protože počasí setkání učitelů přálo a všichni měli dobrou náladu, i když problémy ve školství leckdy důvody k radosti nepřinášejí, pedagogové se také odreagovali od všedních starostí prostřednictvím rozličné zábavy a aktivního odpočinku, jako posezením u ohně, tanečky, kuželkami a rozmanitými hrami.
"Toto setkání učitelů nebylo první a rozhodně nebude ani poslední, neboť je nutné zamýšlet se nad svou prací a snažit se školu zpříjemnit učitelům - ale hlavně žákům," bilancuje Lucie Bártová.


zpět na menu