Návrat do školy z doby budování komunismu

V pondělí 16.listopadu se 2.patro naší školy vrátilo o dvacet let zpět. Žáci 9.tříd si na společné schůzi vyslechli přednášku o vedoucí úloze komunistické strany, vzdali čest Internacionále, podívali se na propagandistické obrázky o úspěších Sovětského svazu a ujasnili si, co se dělo při školním branném cvičení. Celý den probíhal v podobném duchu: v matematice se počítalo, o kolik mléka nadojí dojnice Poslušnica více než ostatní, v češtině se mimo jiné sestavoval socialistický závazek, při hudební výchově se nacvičoval Pochod rudých námořníků a ve výtvarné výchově se přesně podle zadaných pokynů rýsovalo.
Jako nejnáročnější část výuky se ukázaly přestávky. Povinný odchod ze třídy a kroužení po chodbě kolem dokola nesli někteří žáci velmi nemile. A pokus odlíčit krasavice od nánosů kosmetiky nebyl raději dokončen, neboť by snad skončil pláčem. Na závěr dnes se při hodině dějepisu pro ty méně chápavé uvedlo vše na pravou míru. I pro učitele, kteří se na akci připravili a pomáhali ji uskutečnit, tj. p.uč. I.Hermannová, E.Jakubcová, M.Janotová, J.Kříž, A.Lipplová, R.Novotný, I.Severová, L.Schinková, J.Vacková, R.Vochozka, E.Zálohová byla taková škola zpětně neuvěřitelně zkostatnělá a nesvobodná. Srovnání demokratické a totalitní školy dopadlo jednoznačně. Deváťáci o tom napsali: " Známkování bylo mnohem přísnější a učitelé měli úplně jiný přístup ... smělo se jen poslouchat a dělat, co ti řeknou... bylo to zajímavé, ale nechtěla bych to zažívat pořád... nejhorší byla nesvéprávnost žáků... pořád se omílal socialismus... diktát byl úplně jiný než dnes... docela mě bavilo rýsovat písmenka, ale kdybychom tohle dělali pořád, zbláznila bych se... když jsem to dneska zažila, tak to bylo hustý... neexistovalo dovolovat si na učitele, dnes to žákům nedělá problém... bylo velice zajímavé si prožít, co museli naši rodiče a prarodiče zažívat každý den, mně to stačilo jednou, abych věděla, jak náročné to bylo...byl to dobrý den, aspoň jsme si mohli vyzkoušet socialistickou školu... nejhorší bylo, že nedovolili být namapovaný a mít nalakovaný nehty...mejtěžší bylo stát v pozoru celou dobu, co se hrála hymna...nejhorší bylo chodit kolem dokola o velký přestávce(to se opakovalo v ohlasech nejčastěji)...pocity mám smíšené, nevím, jestli mám být naštvaný nebo spokojený...nic bych nevrátila, jsem ráda za to, jak to je". Písemné a nakreslené materiály z tohoto dne si můžete prohlédnout na výstavce v hale školy.
A ještě tady máme prémii pro starší čtenáře- pamětníky: " Horníci, členové brigády socialistické práce, měli vytěžit za směnu 750tun uhlí. Plán splnili na 120%. Kolik vytěžili uhlí?"

Fotogalerie

socialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická školasocialistická škola


 

X

Přihlášení uživatele



Používejte stejné přihlašovací údaje
jako ke svému účtu na školním počítači